Витамин Б
Групу једињења, коју једним именом називамо комплекс или група витамина Б, чине једињења која су међу најнеопходнијим за нормално функционисање организама, услед улоге у критичним реакцијама метаболизма.
У групу витамина Б спадају: витамин Б1, витамин Б2, витамин Б3, витамин Б5, витамин Б6, витамин Б9, витамин Б12.
Витамин Б1 се још назива и тиамин и анеурин. У ћелијама тиамин је коензим пируват декарбоксилазе у реакцијама оксидативне декарбоксилације 2-оксокиселина. Тиме тиамин учествује у творби пирувата, односно пирогрожђане киселине, у ацетил-СоА (ацетил коензим А), који након тога улази у Кребсов циклус - карика аеробног и анаеробног метаболизма.

Рибофлавин је део витамин Б комплекса. Први пут је структурно представњен и идентификован 1933. године. Рибофлавин је структурни део коензима FAD. Неопходан је при NADH-дехидрогенази у респираторном ланцу и учествује у преносу водониковог атома у оксидативној фосфорилацији. Стварање енергије у виду молекула АТП-а је немогуће без овог витамина.Зелено поврће, нарочито брокољ и спанаћ, су богати витамином Б2. Недовољним уносом витамина може доћи до развоја кожних болести.
Витамин Б3, исто познат као ниацин, никотинска киселина, и витамин ПП, је органско једињење са формулом C5H4NCO2H, и у зависности од коришћене дефиниције, једна од између четрдесет и осамдесет есенцијалних људских нутријената. Ова безбојна, растворна у води чврста материја је дериват пиридина, са карбоксилном групом (COOH) у 3-позицији. Други облици витамина Б3 укључују кореспондирајући никотин амид ("ниацин амид "), где је карбоксилна група замењена са карбоксамидном групом (CONH2), као и комплекснији амиди. Термини ниацин, никотин амид, и витамин Б3 су еквивалентни, и они се користе за било ког члана ове фамилије једињења, пошто она имају сличну биохемијску активност.

Нема коментара:
Постави коментар